استاندارد طراحی اتاق خواب

از میان فضاهای مختلف یک خانه، اتاق خواب یک فضای خصوصی محسوب می شود که هر فردی زمان زیادی از عمر خود را در آن می گذراند. در نتیجه رعایت استاندادرد طراحی اتاق خواب اهمیت بسیار بالایی دارد. در طراحی اتاق خواب باید به ابعاد مناسب، نور، حریم شخصی، مصالح، کمد دیواری ها و سایر عوامل دیگر دقت کرد. در این مقاله به ابعاد و اندازه و فواصل اثاثیه از یکدیگر می پردازیم.

اکثر فواصل و اندازه های اتاق خواب های نشان داده شده در این مقاله به صورت حداقل بوده و صرفا به منظور تامین اهداف اولیه طراحی به تصویر کشیده شده اند. برای بعضی از ساختمان ها اتاق خواب هایی حتی با ابعاد کوچکتر نیز مناسب است. حال آنکه در تعداد زیادی از خانه های خصوصی و آپارتمان های لوکس اتاق خواب های بزرگتری وجود دارد. به علاوه در تحلیل نهایی شیوه زندگی، ابعاد و اندازهه ای اثاثیه، فراهم آوردن امکان فعالیت های مقتضی و طراحی بدون مانع، همگی عواملی هستند که در هنگام طراحی باید در نظر گرفته شوند.

استاندارد طراحی اتاق خواب

حداقل ابعاد پیشنهادی اتاق خواب بدون در نظر گرقتن کمد، باید ۳۰۵ cm * 365 cm باشد. این در حالی است که حداقل ابعاد پیشنهادی برای اتاق خوابی بزرگتر یا اتاق خواب اصلی بدون در نظر گرفتن کمد باید ۳۶۵ cm * 490 cm باشد.

در مقایسه با سایر اتاق ها، در اتاق خواب قسمت اعظم کف اتاق توسط اثاثیه اشغال می شود. در این میان پنجره ها و در ها درصد زیادی از دیوارها و تیغه ها را تشکیل می دهند. و این دو عامل، طراحی اتاق خواب را به ویژه هنگامی که کوچک باشد، پیچیده می سازند.

بعضی از اتاق های کوچکتر به علت طرح اولیه شان، بهتر از اتاق های بزرگ تر نیاز ها را برطرف می سازند. به منظور استقرار تخت خواب و دیگر اثاثیه به بهترین نحو، باید مکان درها و پنجره ها و کمد ها را به دقت و صحیح طراحی کرد.

یک اتاق خواب باید هم از نظر دید و هم از نظر صدا دارای آسایش باشد. اتاق خواب بچه ها باید دورتر از اتق نشیمن باشد زیرا صحبت های داخل اتاق نشیمن مانع خواب بچه ها می شود. باید در جاهای ممکن بین تمام اتاق خواب ها، کمد تعبیه کرد.

هر بچه به فضایی مخصوص به خودش نیاز دارد تا بتواند حس مسئولیت پذیری و احترام به حقوق دیگران را در خود پرورش دهد. ایده ال ترین طرح اینست که برای هر بچه اتاق خواب جداگانه ای در نظر گرفته شود ولی به علت اینکه این امر همیشه اماکان پذیر نیست در صورت استفاده از یک اتاق باید برای هر کدام تخت جداگانه ای در نظر گرفت.

فضای مورد نیاز تخت و فضای فعالیت و اثاثیه مقابل تخت حداقل عرض اتاق را مشخص می کنند. عرضهای کمتر از ۲۷۵ cm معمولا نیازمند مساحت بیشتری برای جا دادن اثاثیه مشابه می باشد.
به غیر از خوابیدن، اتاق خواب محل تعویض لباس نیز است. به این دلیل بین لباس پوشیدن، محل نگهداری لباس و اتاق خواب رابطه ای درونی وجود دارد.

بدیهی است که در آپارتمان های کوچک استفاده از اتاق خواب برای فعالیت های بیشتر نه تنها مقرون به صرفه است، بلکه ضروری می باشد. بدین ترتیب لازم است که در اتاق خواب، فعالیت های دیگری همچون استراحت، کار و بازی کردن را بگنجانیم.

درون یک اتاق خواب بزرگ باید حداقل لوازم زیر را جای داد: یک تخت دو نفره، به ابعاد ۲۰۰ cm * 135 cm، یا دو تخت یک نفره به ابعاد ۱۰۰ cm * 200cm ، در صورت نیاز گهواره ای به ابعاد ۴۵ cm * 70 cm ، یک میز آرایش به ابعاد ۵۵ cm * 105 cm ، یک قفسه کشودار به ابعاد
۴۵ cm * 90 cm ، یک یا دو صندلی به ابعاد ۴۵ cm * 45 cm ، دو میز وسایل خواب و یک میز یا میز تحریر کوچک به ابعاد ۴۵ cm * 90 cm .

استاندارد طراحی اتاق خواب

فضای کافی برای نگهداری وسایل، لازم و ضروری است. هر اتاق خواب حداقل به یک کمد لباس احتیاج دارد. برای اتاق خواب های بزرگ کمدی حداقل به طول ۱۵۰ سانتیمتر نیاز است. برای اتاق های متوسط به کمدی حداقل به طول ۹۰ سانتیمتر احتیاج داریم. کلیه کمد های لباس به ۶۰ سانتیمتر عمق نیاز دارند . هر اتاق خوابی باید یک کمد با استانداردهای زیر نیاز دارد.
۱) عمق: ۶۰ سانتیمتر
۲) طول (برای اتاق خواب های بزرگ) : ۱۵۰ سانتیمتر
۳) ارتفاع:
الف: حداقل ۱۶۰ سانتیمتر فضا برای آویزان کردن لباس
ب: قفسه زیرین نباید بیش از ۱۹۰ سانتیمتر از کف اتاق فاصله داشته باشد.
۴) یک قفسه و یک میله حداقل با ۳۰ سانتیمتر فضا در بالای قفسه.
۵) حداقل نصف کمد باید مسطح باشد و نباید بیش از ۳۰ سانتیمتر از کف اتاق مجاور بالاتر باشد.

فواصل اثاثیه

به منظور تامین فضای کافی برای استفاده مناسب از لوازم اتاق خواب، نباید فواصلی کمتر از اندازه های زیر را در نظر گرفت.
۱۰۵ سانتیمتر فاصله در یک طرف یا پایین تخت برای پوشیدن لباس.
۱۵ سانتیمتر فاصله بین حاشیه کناری تخت و حاشیه کناری میز آرایش یا قفسه کشودار.

استاندارد طراحی اتاق خواب

آرایش اثاثیه

مکان درها و پنجره ها باید امکان ایجاد آرایش های مختلف اثاثیه را فراهم آورد.
۹۰ سانتیمتر فاصله در جلوی میز آرایش، کمد و قفسه کشودار.
۶۰ سانتیمتر فاصله برای محل هایی با رفت و آمد بیشتر (از طرف درب به سمت کمد و غیره).
۵۵ سانتیمتر فاصله از یک طرف تخت برای رفت و آمد.
۳۰ سانتیمتر فاصله در طرفی از تخت دو نفره که کمتر استفاده می شود.
در تخت دو قلو یا تک نفره می توان از طرفی که کمتر استفاده می شود. در مقابل دیوار قرار داد، البته به غیر از اتاق خواب افراد مسن.

جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره ذیل تماس بگیرید

۰۹۱۲۷۹۶۶۵۰۵
۸۸۵۱۴۷۴۳
۸۸۱۷۳۸۱۷