طراحی مطب دندانپزشکی کودکان

طراحی مطب دندانپزشکی کودکان

طراحی مطب دندانپزشکی کودکان
فضای داخلی مطب دندانپزشکی چون از نظر روحی روی کودکان تاثیر می گذارد ، باید در طراحی به کیفیت آن توجه کرد. .معمولا کودکان علاقه ای به محیط های درمانی مانند مطب های دندانپزشکی ندارند. طراحی نامناسب مطب دندانپزشکی کودکان ، صرف نظر از توجه به نیازهایشان ترس و اضطراب را در آنها افزایش می دهد. در طراحی مطب دندانپزشکی کودکان اگر به طراحی فرم و عناصر مناسب ، طراحی فضای بازی ، رنگ ، فرم و نور و فضای سبز دقت شود. نه تنها حس منفی از کودکان گرفته شود، بلکه نیازهای کودک مانند آرامش ، امنیت ، بهداشت ، تحرک و پویایی تامین می شوند.طراحی منطبق با شرایط کودکان بستگی به شناخت از ویژگی های آنان دارد. در این مطلب سعی می کنیم نکاتی به منظور انتخاب رنگ مناسب برای طراحی مطب دندانپزشکی کودکان در اختیار شما قرار دهیم.
انتخاب رنگ صحیح برای طراحی مطب دندانپزشکی کودکان
رنگ ها بر احساسات کودکان موثر است استفاده هنرمندانه از رنگ و متناسب با ویژگی روحی کودکان در طراحی مطب دندانپزشکی کودکان فضایی شاد و پر انرژی برایشان رقم می زند. کودکان به رنگ های روشن و درخشان مانند صورتی ، آبی و قرمز عکس العمل مثبت نشان می‌دهند و به رنگ های تاریک همچون قهوه ای و سیاه و خاکستری واکنش منفی دارند و در مقابل آن احساس ناامیدی و یاس دارند. استفاده از رنگ های اصلی نزدیک به ذهن کودکان ، رنگ های رویایی و تخیلی در طراحی مطب دندانپزشکی کودکان می‌تواند راه حل مناسبی برای جذاب کردن و مناسب کردن فضا برای استفاده کودکان از کلینیک دندانپزشکی باشد.
روانشناسی رنگ های مختلف
برای طراحی مطب دندانپرزشکی کودکان رنگ های زیر توصیه می شود.
آبی: آبی رنگی مورد اطمینان و قابل اعتماد است. دیدن این رنگ موجی تسکین پیدا کردن می شود.
سبز : رنگی است تسکین دهنده ، طبیعی و با طراوت و التیام بخش و دارای همان اطمینان آبی . از نظر روانشناسان رنگ سبز آرامشبخش ترین رنگهاست.
نارنجی : رنگی انرژی زا ، دوستانه و با نشاط محسوب می شود. نارنجی رنگی بازیگوش ، اجتماعی ، شاد و کودکانه است.
سفید : در روانشناسی رنگ سفید خاصیتی مثبت، مهیج و لطیف است .