مصالح مورد استفاده در معماری منظر

منظر ویژگی بصری یک قطعه از زمین می باشد. منظر شامل عناصر و المان های طبیعی مانند کوه ها، تچه ها، آب و… و شامل المان های مصنوعی ساخته شده توسط بشر مانند ساختمان ها و سازه ها و… می باشد.

معماری منظر یک روند مداوم برنامه ریزی، طراحی و اجرای منظر بر طبق نیازهای انسان های ساکن در آن منطقه می باشد. معماری منظر جنبه های اجتماعی، زیست محیطی، بصری و انسان ساز به صورت هم زمان در نظر گرفته و با علم مهندسی و تکنولوژی ساخت ادغام می کند. این حرفه خلاقیت و تواناییفردی بالایی را می طلبد و نیازمند دانش گسترده معماری می باشد.

محدوده معماری منظر بسیار وسیع بوده و شامل ترکیب فرم ساخته شده با محیط اطراف می باشد.

در ادامه مقاله به مصالح مورد استفاده در معماری منظر اشاره خواهد شد.

نرده

حصار برای نشان دادن مرز یک ناحیه از نواحی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. بتن، آجر، چوب و بامبو مصالحی هستند که برای ساخت فنس یا حصار از آنها استفاده می شود.

نورپردازی

چراغ ها آن دسته از لوازم ساخته شده توسط انسان هستند که برای تأمین روشنایی یک منطقه و زیباسازی مکان در تاریکی ساخته شده اند. طراحی و استفاده از نورپردازی مصنوعی علاوه برای تامین روشنایییک مکان موجب جذاب شدن فضا می شود.

سنگ ها

متداول ترین مصالح در معماری منظر سنگ می باشد. سنگ ها در بافت ها، رنگ ها و شکل های مختلف در دسترس هستند.

سنگ فرش

سنگ فرش کردن یک مسیر یا گذر در معماری منظر به منظور ایجاد مسیر رفت و آمد آدم رو و جلوگیری از آسیب دیدن گیاهان می شود. براس سنگ فرش کردن مسیر می توان از مصالح طبیعی یا ساخته شده توسط انسان مانند کاشی، بتن، آجر، سنگ مرمر و … در طرح ها و رنگ های مختلف موجود بوده و در صورتی طراحی و اجرای مناسب به جزئی جدایی ناپذیر از معماری منظر تبدیل خواهند شد.

آب نما

آب عامل اصلی حیات و باعث جذاب شدن منظر ساخته شده توسط انسان می شود. استفاده از آب موجب خنک شدن محیط اطراف خود در فصل تابستان می شود.

کاشت گل ها و ایجاد فضای سبز

فضای سبز و گلکاری نیز علاوه بر افزودن رنگ به محیط ، احساس بسیار مطبوعی را به وجود می آورند و همچنین کیفیت هوا را بهبود می بخشد. اثر خنک کننده ای که توسط مناطق سبز تولید می شود بسیار زیاد است.

درختان

درختان بخش جدایی ناپذیر از معماری منظر بوده که علاوه بر تولید اکسیژن و سایه اثر لذتبخشی را در معماری منظر به وجود می آورند.

تایل ها

از تایل ها می توان برای تقویت فضای محوطه سازی استفاده کرد. کاشی ها در انواع مختلف ، اشکال ، اشکال ، بافت و اندازه های مختلف در دسترس هستند.

مرمر

مرمر مصالحی معاصر در معماری منظر به حساب می آید، با ساخت مجسمه ها از سنگ مرمر می توان آنها را وارد معماری منظر کرد.

بتن

بتن به دلیل افزایش نیاز به اشکال متغیر تولید شده است. بتن را می توان به شکل ها و اندازه های مختلف شکل داد و از آن برای ساخت دیوارها ، کفها و غیره استفاده می شود. سازه های بتونی به راحتی ریخته می شوند و سالها ماندگار می شوند.

آجر

آجرها جز مصالح معاصر هستند. آجر در اندازه های مختلف و در حال حاضر در رنگ های مختلف نیز موجود است. از آجرها می توان به عنوان مواد سنگ فرش ، یا در نرده بندی و… استفاده کرد.

چوب

چوب به نگهداری زیادی احتیاج دارد. ولی از طرفی برای بیننده بسیار جذاب به نظر می رسد. چوب قبل از استفاده باید چاشنی خوبی داشته باشد.

جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره ذیل تماس بگیرید

۰۹۱۲۷۹۶۶۵۰۵
۸۸۵۱۴۷۴۳
۸۸۱۷۳۸۱۷