مطب دندلنپزشکی ایمپلنت-درمانی

معماران:گروه معماری پدرا سیلوا

مکان:سیدنی-استرلیا

مساحت:۴۰۲ متر مربع

سال اتمام پروژه:۲۰۱۴

ما دعوت شدیم تا در یکی از خیابان های لوکس شهر سیدنی یک مطب دندانپزشکی لوکس طراحی کنیم.فضای واقعی که کارفرما در اختیار ما قرار داد ، چندین چالش به وجود آورد که ما را به فکر فرو برد .زیبایی شناختی ممکن است به عنوان یه یک لایه اضافی زینتی روی پروژه در نظر گرفته  شود.اما در این پروژه یک پاسخ واضح به مشکلات و چالش ها و یک راه حل مناسب برای طراحی لوکس بود.

در این مورد به خصوص کارفرما از ما دو ورودی جداگانه با پذیرش مجزا خواست به گونه ای که دو فضای جداگانه به وجود آید. و عملکرد جداگانه داشته باشد.در همین فضا یک ستون سازه ای وجود داشت که خودش را به طراحی پروژه تحمیل کرده بود.پاسخ طراح به چالش ها چی بود؟یک پاسخ مختصر و جادویی که هم دو فضای جداگانه به وجود آورد و هم ستون را ناپدید کرد.

دسترسی عمومی به کلینیک از خیابان آرچر بود که به یک میز پذیرش مناسب و یک فضای انتظار می رسید.فضای انتظار از دو عدد سالن تشکیل   شده است.یکی برای دندانپزشکی عمومی و دیگری برای عمل ایمپلنت.

دو سالن به وسیله یک المان چوبی از هم جدا شدند .این المان از قسمت هایی نازک شروع می شود. و کم کم به ضخامتشان افزوده میشود.تا کل ضخامت ستون سازه ای را بپوشانند.

فضای باقی مانده کلینیک از یک راهرو مرکزی تشکیل شده است که از فضای انتظار شروع می شود.و همه بخش های کلینیک را به هم متصل می کند.از قبیل بخش انتظار بیماران تا بخش های درمانی و بخش های جراحی در بخش میانی راهرو شما یه قسمت شفاف مشاهده می کنید که شیشه ساخته شده است و نور از طریق شیشه باعث روشنایی قسمت میانی راهرو می شود .

source:www.archdaily.com